CHS Committees
CHS Committees 2019-20DepartmentTerm Expires
 Collaboration powered by Smartsheet   |   Report Abuse
1
* Serves on University Committee
2
Academic Advising Committee
3
Clayton Johnson - Chair
Director of Student Services - continuous
4
Sarah Bennett
Apparel, Events, and Hospitality Management
5
Stacey Wertzberger
Apparel, Events, and Hospitality Management
6
Will Hatchet (voting member)
Apparel, Events, and Hospitality Management
7
Becky Koenen (voting member)
School of Education
8
Alicia Edwards
School of Education
9
Heather Kruger
School of Education
10
Kathy Christensen
School of Education
11
Tonya McCormick
School of Education
12
Amber Kargol (voting member)
Food Science and Human Nutrition
13
Anne Oldham
Food Science and Human Nutrition
14
Sarah Bender Miller
Food Science and Human Nutrition
15
Erica Beirman
Food Science and Human Nutrition
16
Michale Hansen
Human Development and Family Studies
17
Liz Harris (voting member)
Human Development and Family Studies
18
Carolyn Steckelberg
Human Development and Family Studies
19
Raquel Zuniga
Human Development and Family Studies
20
Marsha Wissink (voting member)
Kinesiology
21
Jessica Dewall
Kinesiology
22
Janessa Boley
Kinesiology
23
Heather Robinson
Kinesiology
24
Lisa Phillips
Kinesiology
25
Carmen Flagge
Director of Multicultural Student Success (continuous)
26
Dawn Risdal
Recruitment Program Assistant (continuous)
27
Darlene Fratzke
Recruitment and Retention Coordinator (ex-officio)
28
Laura Kilbride
Student Services (ex-officio)
29
Amanda Schickel (interim director)
Career Services Coordinator (ex-officio)
30
Erin French
International Programs
31
Student Rep from CHS Student Council (1 year term)
32
33
Academic Standards and Admissions Committee
34
* Terri Boylston - Chair
Food Science and Human Nutrition2022
35
Guowen Song
Apparel, Events, and Hospitality Management2023
36
Connie Beecher
School of Education2023
37
Jel Lee
Human Development and Family Studies2024
38
Amanda Anderson
Kinesiology2024
39
Stacey Wertzberger
Advisor, AESHM (ex-officio)
40
Tonya McCormick
Advisor, SOE (ex-officio)
41
Anne Oldham
Advisor, FSHN (ex-officio)
42
Liz Harris
Advisor, HDFS (ex-officio)
43
Jessica Dewall
Advisor, KIN (ex-officio)
44
Clayton Johnson
Director of Student Services (ex-officio)
45
Laura Kilbride
Student Services (ex-officio)
46
* Serves on the University Committee
47
48
Career Services Committee (Internship Coordinators)
49
* Amanda Schickel - Director - Chair
Career Services DirectorAs assigned
50
Bria Jenkins
Apparel, Events and Hospitality Management (AMD, EVENT and HSP M))
51
Anne Oldham
Food Science and Human Nutrition
52
Kate Gilbert
Food Science and Human Nutrition (FS)
53
Erica Beirman
Culinary Food Science (CS)
54
Jennifer Van Ryswyk
Human Development and Family Studies (CHFS)
55
Laura Van Waardhuizen
Human Development and Family Studies (FCEDS)
56
Carolyn Steckelberg
Human Development and Family Studies (FCP)
57
Deb Power
Kinesiology (KIN)
58
Deb Long
University Teacher Education Program (SOE)
59
Amanda Schickel
Recruiting and Career Coordinator, Career Services
60
61
CHS Budget Advisory Committee
62
Laura Jolly
Dean
63
Robert Reason
Associate Dean
64
Jennifer Margrett
Associate Dean
65
Deb Sellers
Associate Dean
66
Eulanda Sanders
Department Chair, AESHM
67
Lorraine Lanningham-Foster
Interim Department Chair, FSHN
68
Carl Weems
Department Chair, HDFS
69
Li-Shan Chou
Department Chair, KIN
70
Mary Gresham
Interim Director, SOE
71
Ben Phillips
CHS Fiscal Officer
72
Cambria Hoffmann
Fiscal Liason for Departments
73
Sara Bennett-George
Apparel, Events, and Hospitality Management2023
74
Anita Micich
School of Education2023
75
Melha Mellata
Food Science and Human Nutrition2024
76
Megan Gillette
Human Development and Family Studies2023
77
Ann Smiley
Kinesiology2023
78
Thomas Schrier
At-Large, AESHM2024
79
Kelly Reddy-Best
At-Large, AESHM2024
80
Jennifer Plagman-Galvin
Ex-Officio
81
Theresa Boettcher
Support, Dean's Office
82
83
Committee on Diversity, Equity, and Community
84
Will Hatchet
Apparel, Events, and Hospitality Management2023
85
Rachel Smith
School of Education2023
86
Shannon Coleman
Food Science and Human Nutrition2022
87
Amy Popillion
Human Development and Family Studies2023
88
Duck-chul Lee
Kinesiology2023
89
Cathy Hockaday
Extension Representative2024
90
Merit Representative
91
Undergraduate Student Representative
92
Graduate Student Representative2022
93
Graduate Student Representative2022
94
Carmen Flagge
Director of Multicultural Student Success
95
Robert Reason
Associate Dean (ex-officio)
96
EJ Bahng
CHS Equity Advisor (ex-officio)
97
DeAnn Barnes
Support, Dean's Office
98
* Rep to Advisory Committee on Diversity Program Planning & Coordination UCD
99
100
Committee for Helen LeBaron Hilton Fund/Heddleson Faculty Award
101
Marsha Peterson - Chair
Budget and Finance Specialist III, HS Extension & Outreach
102
Tammy Jacobs
Human Sciences Hotlines Coordinator- Iowa State Univ. Extension & Outreach
103
Laura VanWaardhuisen
Faculty Member - HDFS
104
Jill Weber
HSEO Field Extension Educator
105
Brenna Meier
Undergraduate Student Representative21-22
106
Archana Edmond
Graduate Student Representative21-22
107
Ann Christiansen
Committee Support
108
109
Helen LeBaron Hilton Endowed Chair Committee
110
HDFS - Carl Weems - Chair, FY 2021-22
111
KIN - Warren Franke - Chair, Panteleimon Ekkekakis, Ann Smiley-Oyen - FY 2016-17
112
FSHN - Ruth MacDonald - Chair FY 2017-18
113
AESHM - Eulanda Sanders - Chair FY 2018-19
114
SOE - Don Hackman - Chair FY 2019-2020
115
116
CASTLE Committee (formerly CAC)
117
Warren Franke*
Kinesiology2024
118
Rachel Eike
AESHM2024
119
Xingi Zhang
Student - AESHM (1 yr.) student Rep for Univ. CAC2021
120
Denise Crawford
School of Education2024
121
Amy Updegraff
Student - SOE (1 yr.)2021
122
Jim Hollis
Food Science and Human Nutrition2022
123
Graduate Student - FSHN (2nd yr)2021
124
Cass Dorius
Human Development and Family Studies2023
125
Bethany McCurdy
Student - HDFS (2nd yr.)2022
126
Yu-Pin Liang
Student - KIN (2nd yr.)2022
127
Jennifer Flugge
College Computer Support Specialist (ex-officio)
128
Keith Swanson
College Computer Support Specialist (ex-officio)
129
Ann Bugler
Director of Online and Distance Education Servies
130
Brittney Rutherford
Director of College Communications Division
131
Jennifer Plagman-Galvin
Director of Operations (ex-officio)
132
* Faculty Rep to University Computation Advisory Committee
** Student Rep to University Computation Advisory Committee (KIN student)
133
134
Curriculum Committee
135
*Jonathan Fox
Human Development and Family Studies2024
136
Jewoo Kim
Apparel, Events, and Hospitality Management2024
137
Ann Gansemer-Topf
School of Education2024
138
Terri Boylston
Food Science and Human Nutrition2022
139
Christine Lippard
Human Development and Family Studies2024
140
Warren Franke
Kinesiology2023
141
Undergrad Student Representative2022
142
Naifa Alqahtani
Graduate Student Representative2022
143
Clayton Johnson
Associate Director Student Services (ex-officio)
144
Laura Kilbride
Specialist - Student Services (continuous)
145
Director of Educator Prep, ex-officio
146
Robert Reason
Associate Dean (ex-officio)
147
DeAnn Barnes
Support, Dean's Office
148
* CHS Rep to Faculty Senate Curriculum Committee
149
** Faculty Rep to University Graduate Curriculum Committee
150
151
152
Faculty and Staff Honors and Awards Committee
153
Sarah Francis (chair)
Food Science and Human Nutrition2023
154
Tera Jordan
Human Development and Family Studies2022
155
Chunhui Xiang
Apparel, Events, and Hospitality Management2022
156
Rudy Valentine
Kinesiology2023
157
Anita Micich
School of Education2023
158
Katie Mott
CHS P&S Representative2022
159
Dynette Mosher
Alumni Relations Director (ex-officio)
160
Brittney Rutherford
Communications Director (ex-officio)
161
Jennifer Margrett
Associate Dean (ex-officio)
162
DeAnn Barnes
Support, Dean's Office
163
164
165
Honors Program Committee
166
*Ellen McKinney- chair
Apparel, Events, and Hospitality Management (will be chair next year)2024
167
Elizabeth McNeill
Food Science and Human Nutrition2024
168
Linda Lind
School of Education2023
169
Daeyong Lee
Human Development and Family Studies2024
170
Tim Derrick
Kinesiology2024
171
Undergraduate Student Representative2022
172
Clayton Johnson
Director of Student Services (ex-officio)
173
Laura Kilbride
Student Services Specialist (continuous)
174
Robert Reason
Associate Dean for Undergraduate Programs (ex-offcio)
175
DeAnn Barnes
Support, Dean's Office
176
International Committee
177
Erin French - Chair
CHS Int. Experiences Prog. Director (continuous)
178
Joan Su
Apparel, Events, and Hospitality Management2024
179
Doug Wieczorek
School of Education2022
180
Manju Reddy
Food Science and Human Nutrition2022
181
Diana Lang
Human Development and Family Studies2024
182
Greg Welk
Kinesiology2024
183
Lauren Johnson
Undergraduate Student Rep (1 yr.)2022
184
Brandon Clark/Amarjargal (Amy) Mendee (co-representatives)
Graduate Student Rep (1 yr.)2022
185
Lindsay Budde
Support, CHS Intl. Programs Office (continuous)
186
Jaime Boeckman (interim role)
Coordinator of Intl. Student Teaching (continuous)
187
Robert Reason
Interim Associate Dean (ex-offcio)
188
189
190
Outcomes Assessment Committee
191
*Jessica Hurst - Co-Chair
Apparel, Events, and Hospitality Management2023
192
Robert Reason - Co-Chair
Associate Dean (ex-officio)
193
Lisa Reboy
School of Education2024
194
Stephanie Clark
Food Science and Human Nutrition2023
195
Tricia Neppl
Human Development and Family Studies2022
196
Cynthia Adams
Kinesiology2023
197
Graduate Student Rep. (1 yr.)2022
198
Undergraduare Student Rep. (1 yr)2022
199
Jonathan Fox
Curriculum Committee Chair
200
DeAnn Barnes
Support, Dean's office
201
202
College of Human Science P&S Council
203
Chair/Chair-chair elect selected by committee
204
*Brenda Emery- Chair
Food Science and Human NutritionJune 2024
205
Brittney Rutherford
Communications RepresentativeJune 2022
206
Sean Yerkey
Apparel, Events, and Hospitality ManagementJune 2024
207
Tracie Miller
School of EducationJune 2022
208
Rachel Carrillo
Human Development and Family StudiesJune 2023
209
DeAnn Pitman
KinesiologyJune 2024
210
Laura Kilbride
Student Services RepresentativeJune 2022
211
Jessie Chistensen
IT/ODL RepresentativeJune 2023
212
Alesia Hassan
Dean's office representativeJune 2024
213
P&S Council Representative (ex-officio)
214
P&S Council Representative (ex-officio)
215
Kaela Black
Fir Human Resources Partner
216
Laura Jolly
Dean (ex-officio)
217
218
Research and Graduate Education Advisory Committee
219
Jennifer Margrett - Chair
Interim Associate Dean for Reserch and Graduate Education
220
Ann Marie Fiore
DOGE - AESHM
221
SoJung Lee
DOGE - AESHM - HSPM
222
Joan Su
DOGE- AESHM- EVENT
223
Ann Gansemer-Topf
DOGE - SOE
224
Matt Rowling
DOGE -FSHN
225
Mridul Datta
DOGE - MPPD
226
Tricia Neppl
DOGE - HDFS
227
Jason Gillette
DOGE - KIN
228
DeAnn Barnes
Support, Dean's Office
229
230
Safety and Sustainability Committee
231
Chair
232
Aubrey Mendonca
Food Science and Human Nutrition
233
Apparel, Events, and Hospitality Management2023
234
Marjorie Smith
School of Education2020
235
Mary Jane McCunn
Human Development and Family Studies2022
236
Hector Angus
Kinesiology2023
237
Patti Lewis
ISU Extension2021
238
Jenn Plagman-Galvin
Director of Operations2022
239
Theresa Boettcher
Dean's Office Representative2022
240
241
242
Undergraduate Student Recruitment Committee
243
Darlene Fratzke - Chair
Recruitment Coordinator (continuous)
244
Bria Jenkins
Apparel, Events, and Hospitality Management2023
245
Heather Kruger
School of Education2023
246
Becky Koenen
School if Education2023
247
Amber Kargol
Food Science and Human Nutrition2023
248
Michale Hansen
Human Development and Family Studies2023
249
Carolyn Steckleberg
Human Development and Family Studies2024
250
Lisa Phillips / Marsha Wissink
Kinesiology2024
251
Sia Turner
Student Ambassador2021
252
Carmen Flagge
Director of Multicultural Student Success (continuous)
253
Clayton Johnson
Director of Student Services (continuous)
254
Dawn Risdal
Recruitment Program Assistant (continuous)
255
Brittney Rutherford
CHS Communications Specialist (continuous)
256
257
Undergraduate Student Scholarship and Awards Committee
258
Ellen McKinney
Apparel, Events, and Hospitality Management2023
259
Lisa Norris
School of Education2021
260
Shannon Coleman
Food Science and Human Nutrition2024
261
Clinton Gudmunson
Human Development and Family Studies2024
262
Liz Harris
Human Development and Family Studies2024
263
Mary Jane McCunn
Human Development and Family Studies2024
264
Michale Hansen
FCEDS Scholarships2024
265
Mary Meier
Kinesiology2023
266
Dynette Mosher
Alumni Relations (ex-officio)
267
Robert Reason
Interim Associate Dean (ex-officio)
268
DeAnn Barnes
Dean's Office Support
269
270
CHS Promotion And Tenure Committee (CHSPTC)
271
members serve 3 yrs.
272
Guowen Song
Apparel, Events, and Hospitality Management2024
273
Denise Crawford
School of Education2024
274
Ruth Litchfield
Food Science and Human Nutrition2023
275
Dan Russell
Human Development and Family Studies2024
276
Marian Kohut
Kinesiology2023
277
Theresa Boettcher
Support, Dean's Office
278
279
CHS Faculty Senate Caucus
280
Megan Gillette - Chair
Human Development and Family StudiesMay 2024
281
Sarah Bennett-George
Apparel, Events, and Hospitality ManagementMay 2022
282
Melha Mellata
Food Science and Human NutritionMay 2024
283
Anita Micich
School of EducationMay 2023
284
Ann Smiley
KinesiologyMay 2023
285
Kelly Reddy-Best
At-Large, AESHMMay 2024
286
Thomas Schrier
At-Large, Apparel, Events and Hospitality ManagementMay 2024
287
https://www-facsen.sws.iastate.edu/what-we-do/senate-membership
288
289
Educator Preparation Coordinating Council
290
- Chair
Director of Teacher Education Services
291
Ji Yeong I
Mathematics Education
292
Kristie Tank
Elementary Education
293
Scott Smalley
Agricultural Education
294
Ben Van Dusen
Secondary Sciences Education
295
Christine Lippard
Early Childhood Education
296
Jeff Bremer - Fall
History/Social Sciences Education
297
Amy Rutenberg- Spring
History/Social Sciences Education
298
Natalie Royston
Music Education
299
Linda Quinn-Allen
World Languages & Cultures Education
300
Holly Lipsey
Physical/Health Education (Kinesiology)
301
Donna Niday
English Education
302
Laura Van Waardhuizen
Family & Consumer Sciences Education
303
Anita Micich
Educational Leadership
304
Daryl Sackmann
Clinical Experience Coordinator (ex-officio)
305
Mary Gresham
Interim Director , School of Education
306
Amanda Baker
SOE K-12/Secondary Education Lead (ex-officio)
307
Lisa Reboy
Coordinator of Educational Assessment and Program Evaluation (ex-officio)
308
Jaime Boeckman
TES - Clinical Experiences (ex-officio)
309
Teresa Kahler
TES - Licensure (ex-officio)
310
311
Faculty/Advisor CHS Convocation & ISU Graduation Ceremony Marshals
312
AESHM
313
CHS Fall Convocation
Rachel Eike, Sarah Bennett-GeorgeFall 2021
314
CHS Spring Convocation
Bria Jenkins, Tom SchrierSpring 2021
315
ISU Fall Graduation: one needed
Fall 2021
316
ISU Spring Graduation
Eulanda SandersSpring 2021
317
318
FSHN
319
CHS Fall Convocation
Sarah Francis, Dawn BowkerFall 2021
320
CHS Spring Convocation
Manju Reddy, Kevin SchalinskeSpring 2020
321
ISU Fall Graduation: one needed
Fall 2021
322
ISU Spring Graduation
Kevin SchalinskeSpring 2020
323
324
HDFS
325
CHS Fall Convocation
Jeoungeun Lee, Ji-Young ChoiFall 2021
326
CHS Spring Convocaton
Jonathan Fox, Clinton GudmunsonSpring 2022
327
ISU Fall Graduation: one needed
Laura VanWaardhuizenFall 2021
328
ISU Spring Graduation
Spring 2021
329
330
KIN
331
CHS Fall Convocation
Rudy Valentine, Lisa DukesFall 2021
332
CHS Spring Convocation
Shannon Peel, Kira WersteinSpring 2022
333
ISU Fall Graduation: one needed
Tim Derrick, Ann SmileyFall 2021
334
ISU Spring Graduation
Tim Derrick, Ann SmileySpring 2022
335
336
SOE
337
CHS Fall Convocation
Emily Hayden, Tami RyanFall 2020
338
CHS Spring Convocation
Jan Friedel, Doug WieczorekSpring 2021
339
ISU Fall Graduation: one needed
Fall 2020
340
ISU Spring Graduation
Michael BrownSpring 2021